Unia Europejska chce wymusić montaż stacji ładowania na deweloperach

Unia Europejska przygotowuje przepisy, które mają wejść w życie w marcu 2021 roku. Głównym założeniem nowych dyrektyw ma być zagwarantowanie przez dewelopera instalacji stacji ładowania dla samochodów elektrycznych.

Samochody elektryczne stają się coraz bardziej popularne, jednak duża część zainteresowanych nimi osób nie decyduje się na zakup głównie ze względu na zbyt małą ilość punktów do ładowania

Nowe przepisy mają objąć swoim zasięgiem nowe inwestycje oraz modernizowane. Czyli planując nowe osiedle w 2021 roku deweloper będzie musiał przewidzieć także miejsce na stację ładowania, w przeciwnym razie nie otrzyma pozwolenia na budowę.

Na to jak dokładnie będą wdrażane przepisy unijne w poszczególnych krajach członkowskich będą decydować rozporządzenia.

 

Stan infrastruktury w Polsce

Nie ma co się oszukiwać, ale w Polsce ilość stacji do ładowania aut elektrycznych wciąż jest zbyt mała. Wg. stanu na sierpień 2020 ilość stacji ładowania pojazdów elektrycznych wynosiła 1253 sztuki (2384 punkty).

Tylko 400 stacji posiada możliwość szybkiego ładowania, natomiast pozostałe to ładowarki wolne prądu przemiennego AC o mocy mniejszej lub równej 22kW.

Warto już teraz zainteresować się ofertą instalacji stacji elektrycznych aby być gotowym na nowe przepisy, które planuje wprowadzić Unia Europejska.