Szykują się zmiany w polskim prawie budowlanym

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa zapowiedziało zmiany w polskim prawie budowlanym. Nielegalne w chwili obecnej jest np. umieszczenie pralki w kuchni, a developerzy podczas budowy nowego osiedla muszą zapewnić na nim chociażby trzepaka na dywany. Projekt jest już po konsultacjach społecznych.

Polskie prawo bardzo szczegółowo definiuje warunki techniczne jakie powinny spełniać budynki. Poza wspomnianą pralką, mowa w nich również m.in. o konieczności zaprojektowania miejsca na pojemnik z brudną bielizną.

Nowelizacja ustawy poza usunięciem tych wymogów, ma również usunąć z przepisów pojęcie wnęki kuchennej. Zastąpiony będzie „aneksem”, dzięki czemu w kawalerkach będzie można łączyć kuchnię z salonem. Wszystko to jednak pod warunkiem, że zainstalowana zostanie wcześniej wentylacja grawitacyjna i kuchenka elektryczna. Obecnie kuchnia musi mieć wyjście na korytarz, nowe przepisy mają usunąć ten wymóg.

Ustawa ma także znieść ograniczenia co do wielkości poszczególnych pomieszczeń. Obecne przepisy mówią, że szerokość kuchni w mieszkaniu jednopokojowym powinna wynosić 1,8 metra, a pokój sypialny dla jednej osoby nie może być węższy niż 2,2 metra.

Nie oznacza to jednak, że ministerstwo całkowicie zrezygnowało z ograniczeń dotyczących metrażu. Wciąż nie ma bowiem zgody na budowę w Polsce mikrokawalerek. Co więcej dopuszczalne limity zostaną nawet podniesione. Prawo nie reguluje także minimalnej wielkości mieszkania. Mówi za to, że w kawalerce pokój musi mieć przynajmniej 16 metrów kwadratowych. Po zmianach rozmiar mieszkania będzie wynosił co najmniej 25 mkw.