Program wsparcia rynku nieruchomości „Mieszkania plus”

Najbliższe tygodnie to oczekiwanie na deklarację rządu na temat programu „Mieszkanie plus”. Konkretnie chodzi o program zakładający wybudowanie tanich mieszkań na wynajem. Przy okazji mają powstać także kasy oszczędnościowo-budowlane. W planach jest także usprawnienie działalności spółdzielni mieszkaniowych. Całość zaplanowana jest na 2017 rok.

Nowy program mieszkaniowy
Program „Mieszkania plus” ma być głównie kierowany do osób o średnich dochodach, które nie mają możliwości uzyskania swojego własnego „m”. Rząd chce zmniejszyć deficyt mieszkaniowy, który wg. danych z 2015 roku wyniósł aż 500 000 mieszkań.
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński podkreśla, że koszt budowy takiego mieszkania nie będzie przekraczać 3 tyś. zł. Sam minister podkreślał, że chcą dążyć do tzw. odejścia od wspierania „własności mieszkaniowej”. W Polsce rynek najmu to około 4%, czyli bardzo mało w stosunku do innych krajów UE jak np. Niemczech lub Szwecji.
Z programu w pierwszej kolejności skorzystają te rodziny, którym nie przysługują mieszkania komunalne oraz te, których zarobki nie są wystarczające aby mogli sobie pozwolić na wynajem mieszkania na rynku wtórnym lub po prostu by mogli starać się o kredyt hipoteczny.

Oszczędzanie
Kolejnym pomysłem są także kasy oszczędnościowo-budowlane. Minister rozważa także możliwość wprowadzenia specjalnych rachunków przeznaczonych na oszczędzanie pod własną nieruchomość. Odpowiednie instytucje określałyby czas trwania takiego rachunku a następnie po zakończeniu okresu „umowy” naliczana byłaby – zgodnie z ustawą – premia pieniężna w wysokości od kilku do kilkudziesięciu procent odłożonej kwoty.
Podobny schemat istnieje już np. w Niemczech. W kraju naszych zachodnich sąsiadów taki sposób oszczędzania przynosi około 150 mld euro.

Usprawnienie spółdzielni mieszkaniowych
Zdaniem rządzących poza nowymi instrumentami wspierającymi rynek nieruchomości istnieje także konieczność wzmocnienia pozycji spółdzielni mieszkaniowych. Wg. rządu mają one ogromny potencjał oraz środki finansowe, które nie są w pełni wykorzystywane. Ministerstwo przygotowało nawet analizy ukazujące dlaczego budowa nowych mieszkań przez spółdzielni odbywa się w śladowych ilościach.

Rządzący podkreślają także, że niezależnie od zaproponowanych rozwiązań prowadzone będzie także finansowanie wynikające z aktualnie działających programów tj. „Rodzina na swoim” i „Mieszkanie dla Młodych”.

Projekt ustawy na wejść pod obrady Sejmu jeszcze w tym roku.