Na co uważać przed zakupem nieruchomości

Wszystko tak naprawdę zależy od osoby, która kupuje daną nieruchomość, dlatego też każdy przypadek należy rozpatrywać indywidualnie. Skupmy się jednak na sytuacji, w której kupujemy dom. W pierwszej kolejności przychodzi do głowy aby zapoznać się z dokumentacją i papierami powiązanymi z budynkiem. Jednak lepszym rozwiązaniem jest rozeznanie się w terenie, sprawdzenie jaka okolica towarzyszy nieruchomości, co znajduje się w najbliższej okolicy.

Następnym dobrym pomysłem jest udanie się do miejscowego urzędu celem sprawdzenia co w pobliżu upatrzonej nieruchomości i jej okolicy będzie budowane oraz czy został uchwalony plan zagospodarowania terenu. Jest to bardzo istotne aby uniknąć nieprzewidywanych inwestycji pod naszym nosem.

Kolejny krok to wgląd w księgi wieczyste nieruchomości oraz sprawdzenie czy nie ma na nich długu. Taką informację powinniśmy uzyskać w urzędzie gminy. Warto także spytać się czy właściciel wyciął drzewa albo dostał pozwolenie na budowę i chciał prowadzić na tej działce działalność gospodarczą. Jeśli tak bowiem było i nie minęło 5 lat, to niestety na nas będzie ciążyła bardzo wysoka kara za wycinkę drzewa. Mogą to być nawet setki tysięcy złotych!