Mieszkanie plus z 5 mld zł na początek

Jak zapewnia prezes Banku Gospodarstwa Krajowego Nieruchomości, Mirosław Barszcz na obecną chwilę do dyspozycji na program Mieszkanie plus jest 5 mld złotych. Zapewnił, że to dopiero początek i ostatecznie kwota może być jeszcze większa. Docelowo nawet kilkadziesiąt miliardów złotych.

Na chwilę obecną BGK Nieruchomości – który zarządza funduszem odpowiedzialnym za część komercyjną programu – podpisał ponad 70 umów na budowę mieszkań w ramach Mieszkanie plus.

Mieszkania powstaną na terenie o powierzchni 220 ha, a chodzi o prawie 20 tys. Lokali. Pod koniec 2017 roku przewidziane jest oddanie do użytku pierwszych mieszkań.

Ostatnio w Sejmie wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński zapewniał, że „intensyfikacja tego programu nastąpi w przyszłym roku”. Zatem warto poczekać jak dalej będzie rozwijać się ten program.

Główna idea programu zakłada zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach. Zakłada się także poprawę standardów życia.

Idea programu Mieszkanie plus, zakłada powstanie m.in. tanich mieszkań na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu na wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od 10 do 20 zł za mkw. W opcji najmu z docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść ok. 12-24 zł za mkw.